Opisivanje je slikanje riječima. Vrste opisa:
1) SUBJEKTIVAN OPIS
– pristran, naglašeno osoban i osjećajan, ovisan o raspoloženju i odnosu opisivača prema predmetu opisivanja
– rabi višeznačne riječi i prenesena značenja i zato je pogodan za razgovorne i književne opise
2) OBJEKTIVAN OPIS
– nepristran, sasvim neosoban, precizan, neovisan o raspoloženju i odnosu opisivača prema predmetu opisivanja
– rabi jednoznačne riječi i precizne izraze i pogodan je za opise u poslovnim razgovorima i znanstvenim opisima
Upute za dobar opis
1. Moraš opisivati, ne pripovijedati!
2. Koristi slikovite izraze! Pažljivo biraj riječi!
3. Napravi plan opisivanja. Nemoj žuriti i u jednoj rečenici opisati sve pojedinosti. Svaku pojedinost (oči, nos, usta…) pažljivo i opširno opiši!
4. Opis pojedinosti prožmi vlastitim osjećajima, mislima i asocijacijama!
Opis prostora
Čitajući knjige djeca uživaju u dijelovima prepunim akcije i napetosti, neočekivanih događaja i preokreta, nerijetko žureći kako bi saznali kako će se radnja rasplesti. Stoga se opisne dionice mnogima čine dosadnima i spremni su ih preskočiti kao nešto manje važno. No, opis lika ili prostora u kojem se lik kreće bitni su radi dobivanja cjelovite slike o liku i događajima, a nerijetko opisi prate i ocrtavaju raspoloženja likova.
Ako pažljivo pročitaš neki opis, vidjet ćeš da pisac pažljivo bira riječi i izraze kojima oslikava lik ili prostor. Često se služi i različitim stilskim izražajnim sredstvima (epitetima, usporedbama, personifikacijama, metaforama).
Pažljivo prouči opise prostora izdvojene iz književnih djela, a na rubnici imašMali rječnik opisivanja koji će ti pomoći u vlastitim pokušajima opisa.
Mali rječnik opisa vanjskog prostora
IMENICE | GLAGOLI | GL. PRIDJEVI | EPITETI |
šuma lišće trava vlati livada zemlja stabla krošnje grane grmlje zrak potok voda kapi kukuruz žito vrt povrće voće sunce zrake oblaci |
biti imati prostirati se rasti roditi pojaviti se omeđivati opasivati zaklanjati zavijati protezati se šuštati sjati blještati zelenjeti se uzgajati |
pokriven prostran ispunjen izrađen obasjan uređen podrezan zapušten razgranat posađen |
svjež blistav srebrnkast zlatan bistar mirisan uzak ogroman |
Portret
Čitajući romane i druga književna djela, zamišljamo junake o kojima se govori. U tome nam pomažu opisi njihovih vanjskih i unutarnjih osobina.
Opis književnog lika ili osobe naziva se portret.
Vanjski portret je opis vanjskog izgleda lika – njegova stasa, odjeće, dijelova tijela, pojedinosti izgleda, kretnji. Vanjski se portret ostvaruje opisivanjem.
Opis postupaka i ponašanja lika, njegovih sposobnosti i vještina, psiholoških stanja, osjećaja, mišljenja, odnosa prema drugima i drugih osobina naziva seunutarnji portret. On se ostvaruje opisivanjem, pripovijedanjem, navođenjem riječi (govora lika), ali i prosudbama i komentarima pisca.
Planiranje prije opisivanja
U portretiranju riječima, kao i u drugim oblicima oblikovanja teksta, važno je imati plan. Izradi plana opisa prethodi promatranje ili zamišljanje osobe/lika i utvrđivanje svrhe opisivanja.